Artykuły: Liga niemiecka

11/04/2012

BVB - Bayern 1:0. Gol "Lewego" (wideo)

Robert Lewandowski Action Images

Robert Lewandowski przesądził o zwycięstwo Borussii Dortmund w hicie 30. kolejki Bundesligi. Polski napastnik strzelił jedynego gola w spotkaniu z Bayernem Monachium. Tym samym "Lewy" wyrównał ponad 20-letni rekord Jana Furtoka.

Magazyn Futbol - szukaj w kioskach!
Teraz TYLKO 4,50 zł

Lewandowski trafił po raz 20.
W 77. minucie Robert Lewandowski wykorzystał szansę. Großkreutz uderzył zza pola karnego, a Polak trącił piłkę piętą i skierował ją do siatki. "Lewy" uniknął spalonego, gdyż w polu karnym został Arjen Robben.

Dla Polaka to 20. gol w sezonie. Tym samym Lewandowski powtórzył wyczyn Jana Furtoka z sezonu 1990-91.

Katastrofalny wieczór Robbena
Arjen Robben nie miał w środę najlepszego dnia. Holender grał kiepsko, a na dodatek zaspał przy bramce Lewandowskiego. Na tym jednak nie koniec katastrof. W 85. minucie Robben został sfaulowany w polu karnym przez Weidenfellera. Postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość i zawiódł. Strzelił tak fatalnie, że bramkarz BVB złapał piłkę.

W pierwszej minucie doliczonego czasu gry Robben musiał wyrównać. Przestrzelił jednak z kilku metrów.

"Kuba" nie otworzył wyniku w 3. minucie
Już kilkanaście sekund po rozpoczęciu spotkania przed szansą na strzelenie gola stanął Jakub Błaszczykowski. Reprezentant Polski dostał podanie od İlkaya Gündoğana. Minął bramkarza, ale w trudnej sytuacji posłał piłkę obok bramki.

W 34. minucie Polak był precyzyjniejszy, ale niewystarczająco. "Kuba" uderzył z dziesięciu metrów, ale Neuer był na posterunku.

Neuer i... słupek oraz poprzeczka - pech Lewandowskiego
W 6. minucie swoją szansę miał Lewandowski. Po zamieszaniu w polu karnym obrońcy Bayernu za krótko wybili piłkę. Przejął ją Kagawa, który podał do Kevina Großkreutza. Manuel Neuer odbił jego strzał, a po chwili złapał dobitkę Roberta Lewandowskiego.

Pół godziny później bramkarzowi Bayernu dopisało szczęście. Błaszczykowski dośrodkował, a Lewandowski strzelił głową. Neuer nie sięgnął piłki, która trafiła w słupek.

Być może w tym momencie golkiper gości zaczął się trochę denerwować, gdyż wcześniej sprawiał wrażenie wyluzowanego. Pozwolił sobie bowiem nawet na niekonwencjonalny wyrzut piłki.

Zobacz trick Neuera:

W doliczonym czasie gry Lewandowski mógł zdobyć gola na 2:0. Trafił jednak w poprzeczkę i w Dortmundzie było jeszcze kilkanaście sekund nerwów.

Piszczek mógł sprezentować gole Bayernowi
Goście w pierwszych minutach mieli mniej okazji na zdobycie bramki niż gospodarze. W 9. minucie błąd popełnił jednak Łukasz Piszczek, który zbyt lekko podał do Weidenfellera. Bramkarz BVB zachował jednak przytomność i zdążył do piłki przez Mario Gomezem.

W 17. minucie Piszczkowi przydarzył się kolejny błąd. Polak stracił piłkę pod własnym polem karnym. Zabrał mu ją Gomez, ale nie zdołał oszukać Suboticia.

Prawy obrońca reprezentacji Polski miał trochę problemów w defensywie, ale starał się je naprawiać akcjami ofensywnymi. Od czasu do czasu Piszczek ruszał do przodu, ale bez większych efektów.

Borussia zmierza po tytuł
Na cztery kolejki przed końcem przewaga BVB nad Bayernem wzrosła do sześciu punktów. Dortmundczycy są na najlepszej drodze, by obronić tytuł mistrzowski.

11.04.2012 (godz. 20:00), Dortmund
Borussia Dortmund - Bayern Monachium 1:0